Okres Zwykły

Gościmy

Strona główna
Szkice z Łączki


W niedzielę, 11 grudnia 2016 r., w naszej świątyni po Mszy św. o godz. 18.00 odbyło się spotkanie z p. prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, zastępcą prezesa IPN, kierownikiem zespołu poszukującego szczątek ofiar reżimu komunistycznego oraz z naszym parafianinem, dr. Witoldem Mieszkowskim, autorem książki „Szkice z Łączki”.

W książce p. Mieszkowski przedstawia swojego ojca, Stanisława, komandora Marynarki Wojennej - oskarżonego o szpiegostwo i zamordowanego 16 grudnia 1952 r. w mokotowskim więzieniu na Rakowieckiej. Zwłok nie oddano. Na pytania rodziny, gdzie są - nie było odpowiedzi. Zwłoki „zbrodniarzy” były własnością systemu politycznego, rodziny nie miały żadnych praw. W kwietniu 1956 r. Naczelny Sąd Wojskowy orzekł - komandor Stanisław Mieszkowski został bezzasadnie skazany na śmierć… Nikt nie poniósł odpowiedzialności za zbrodnię, nie przeprosił mimo, iż wciąż żyli oprawcy. W 2013 r. szczątki komandora Mieszkowskiego zostały odnalezione „na Łączce”. Prace ekshumacyjne szczątków ofiar pomordowanych w latach 1946-1956 przez organa bezpieczeństwa publicznego rozpoczęły się w 2003 r. we Wrocławiu na cmentarzu Osobowickim - mówił prof. Szwagrzyk. Na Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim „na Łączce” trwają od 2012 r. Pogrzebano tu ponad 300 osób straconych w więzieniu na Rakowieckiej. Do tej pory odnaleziono szczątki 200 osób, spośród nich tylko 30 udało się zidentyfikować. Mordowano metodą katyńską - strzałem w tył głowy. Zwłoki wrzucano do wcześniej wykopanych dołów, po 5-6, zawsze twarzą do ziemi. Nie ma żadnej dokumentacji cmentarnej. Starannie zacierano wszelkie ślady. W jednej jamie grobowej kości były zniszczone na skutek działania środka chemicznego, który przyspieszył rozkład. Żołnierzy Cichociemnych pogrzebano w mundurach Wermachtu. W latach 60. część grobów pokryła asfaltowa droga, pod którą odnaleziono szczątki 90 ofiar, m.in. komandora Mieszkowskiego. W latach 1982-1984 na miejscach grzebania ofiar chowano „zasłużonych” dla partii, m.in. jest sędzia Roman Kryże, który wydał ponad 80 wyroków śmierci. Wiele tych grobów przeniesiono, będzie można wznowić poszukiwania.
Łączka” mówi znacznie więcej niż jakikolwiek film, książka, relacja. Na kilkuset metrach mamy zapisaną historię Polski - symbol, czym był komunizm, jak uśmiercano Polaków bo mieli zagrażać władzy. Takich miejsc, gdzie w bezimiennych grobach grzebano wybitnych Polaków mamy setki. Zamordowano bowiem kilkanaście tysięcy osób; są na cmentarzach na Bródnie, Służewcu, na Opolszczyźnie, we Wrocławiu, Gdańsku, Rzeszowie, Białymstoku, Lublinie. Historia mroczna, bolesna, ale prawdziwa, nie można jej wymazywać z pamięci. Chcemy odnaleźć wszystkie ofiary, nadać im nazwiska, godnie pochować, oddać hołd. Chwała bohaterom!

 
© 2018 Parafia Dzieciątka Jezus w Warszawie
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.