FESTIWAL MUZYKI SAKRALNEJ W PARAFII

Z powodu zaostrzonego rygoru sanitarnego w związku z pandemią koronawirusa dwa ostatnie koncerty (18.10 i 25.10) zostają odwołane!

Witamy na stronie festiwalu muzyki sakralnej
„Jesienne wieczory muzyki organowej i kameralnej”
w kościele Dzieciątka Jezus w Warszawie

O festiwalu

Jesienne wieczory muzyki organowej i kameralnej to cykl, który chociaż pojawia się dopiero po raz trzeci, to już na stałe wpisał się w kulturalne kalendarium parafii
i Żoliborza. Młodzi, pełni ambicji oraz wybitni
i doświadczeni muzycy w kolejne niedziele października przygotowują ucztę muzyczną w kameralnym kościółku przy ul. Czarnieckiego 15 na malowniczym Żoliborzu Oficerskim. Tutaj, w atmosferze sacrum, przybyli słuchacze mają możliwość spotkania z kulturą na najwyższym poziomie. Każdy z koncertów to ok. 50 minut muzyki na żywo połączonej ze słowem o wykonawcach, utworach i kompozytorach. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu jest organista parafii Dzieciątka Jezus Damian Pawłowski.

Nasze cele

Festiwal jest okazją do popularyzacji wartościowej (a nierzadko zupełnie nieznanej) muzyki sakralnej, dają możliwość kontaktu ze sztuką wszystkim (może zwłaszcza osobom, które nie mogą z różnych względów pozwolić sobie na wyjścia do sal koncertowych czy filharmonii). Jako ważny aspekt cyklu należy podkreślić próbę rozsmakowania szerszego grona uczestników coniedzielnych nabożeństw (koncerty są pomiędzy mszami wieczornymi) w różnego rodzaju muzyce sakralnej.

Wykonawcy koncertów

W tegorocznej III edycji festiwalu wystąpią nie tylko duety, jak to było dotychczas, ale także dwa zespoły wokalne: zespół muzyki dawnej oraz schola gregoriańska. Bogactwo repertuaru trzech pierwszych koncertów pozwoli szeroko spojrzeć na tradycyjny śpiew Kościoła, mistrzowskie aranżacje z dawnych kancjonałów oraz barokowe arie osnute nierzadko na tekstach liturgicznych. Ostatni koncert to duet instrumentalny – najczystsza muzyka bez słów.

.

Festiwal objęty honorowym patronatem
Jego Ekscelencji
Księdza Biskupa Michała JANOCHY

biskupa pomocniczego warszawskiego

FESTIWAL OBJĘTY PATRONATEM:

patron medialny

patron medialny

patron medialny

patron medialny

patron medialny

patron medialny