BUDUJEMY ORGANY


BUDOWY ORGANÓW PISZCZAŁKOWYCH W NASZYM KOŚCIELE

W niedzielę 19 stycznia 2020 r. na zakończenie koncertu chóru „Vox Cordis” ks. Proboszcz Paweł Sobstyl zainaugurował dzieło BUDOWY  ORGANÓW  PISZCZAŁKOWYCH  W NASZYM KOŚCIELE. Od tego momentu rozpoczęła się zbiórka środków na nowy instrument.
Dlaczego organy piszczałkowe?
W konstytucji o liturgii Sacrosanctum Concilium czytamy: W Kościele łacińskim organy piszczałkowe należy mieć w wielkim poszanowaniu jako tradycyjny instrument muzyczny, którego brzmienie potęguje wzniosłość kościelnych obrzędów, a umysły
wiernych porywa ku Bogu i rzeczywistości nadziemskiej.
 W naszym kościele obecnie znajduje się instrument elektroniczny Ahlborn Hymnus IV, który jest syntezatorem – dźwięk wydają głośniki ukryte za atrapą prospektu piszczałkowego. Do kościoła zostały sprowadzone ok. 2002 roku, w 2017 przeszły czyszczenie, przegląd i usunięto najpoważniejsze usterki (pozrywane klawisze pedału, nieczynny głośnik). Żywotność tego typu instrumentów ze względu na zmienne warunki atmosferyczne w kościołach to ok. 20 lat.
Nieporównywalnie lepsze jest brzmienie prawdziwego instrumentu, w którym dźwięk wydobywa się z dziesiątków piszczałek, z generowaną przez komputer ciężką i dudniącą masą dźwięków. Prawdziwe organy piszczałkowe to wielka chluba dla parafii. Dobrej jakości instrument to gwarancja rozwoju kultury muzycznej wspólnoty oraz ubogacenia oferty koncertów muzyki organowej i kameralnej.
Jakie organy do naszego kościoła?
Prof. Władysław Pieńkowski projektując w latach 70. XX wieku nowe wnętrze przewidział w nim umieszczenie organów w formie dwóch symetrycznych szaf organowych wiszących ponad wejściem, stół gry miał znajdować się tak jak obecnie – na dole.
Idealną sytuacją byłoby zrealizowanie założeń architekta, jednak to wymaga ogromnych nakładów finansowych. Z tego powodu pod uwagę brana jest przede wszystkim opcja instrumentu w formie maksymalnie zwartej umieszczonego tylko po lewej stronie (patrząc od ołtarza).
Budowa nowego instrumentu czy zakup używanego?

Ze względu na mnóstwo bieżących wydatków parafii rozważamy sprowadzenie organów używanych. Takowe można zakupić w atrakcyjnych cenach z zamykanych kościołów Europy Zachodniej. To szansa na drugie życie dla instrumentu, który przed laty służył na chwałę Bożą innej wspólnocie.

Jakie będą koszta inwestycji?

Nowy instrument co wydatek co najmniej 250.000 zł. Zakup używanego z montażem może zamknąć się w 100.000-130.000 zł.

W jaki sposób będą zbierane pieniądze?
– comiesięczne kwesty organowe przed kościołem prowadzone przez członków Komitetu Budowy Organów,
– kwesty w zaprzyjaźnionych parafiach warszawskich,
– zbiórka online na portalu www.pomagam.pl,
– rozprowadzanie cegiełek na budowę,
– rozprowadzanie dewocjonaliów z przeznaczeniem na fundusz organowy,
– możliwość objęcia honorowym patronatem poszczególnych piszczałek.
Jak włączyć się w dzieło budowy organów?
Fundatorzy piszczałek będą zapisywani w Parafialnej Księdze Fundatorów Organów oraz na specjalnej tablicy. Po zakończeniu inwestycji przygotowane zostaną trwałe tabliczki metalowe. Jeśli Fundator chce pozostać anonimowy, to honorujemy taką decyzję. Uśredniony koszt jednej piszczałki wynosi: 500 zł. Aby objąć patronatem jedną lub więcej piszczałek trzeba wpłacić odpowiednią kwotę na konto lub zakupić tzw. cegiełki. Dysponujemy cegiełkami o nominałach: 50 zł i 100 zł. Więcej informacji u ks. Proboszcza i p. Organisty.
Bóg zapłać za ofiary i każdy gest życzliwości.

Poniżej zdjęcia archiwalne,
na których widać znajdujące się w naszym kościele w latach 50. niewielkie organy piszczałkowe. Zostały zakupione w 1955 r. z likwidującej się szkoły muzycznej przy ul. Wiejskiej. Instrument miał pneumatyczną trakturę gry i rejestrów, 5 głosów rozdzielonych pomiędzy dwa manuały i pedał. Przed rozbudową kościoła zostały sprzedane do parafii w Unierzyżu k. Glinojecka, gdyż prof. Pieńkowski zaplanował większy instrument, który miał być podwieszony na szynach widocznych nad przejściem (fot. 4).
Konto do wpłat:
22 1020 1026 0000 1302 0371 4615
Parafia Dzieciątka Jezus,
ul. Czarnieckiego 15, 01-548 Warszawa
Tytuł: darowizna na cele kultu – organy

Zbiórka online: